with Brak komentarzy

Zatem łap kolejną część słowniczka drukarskiego z cyklu „Nie takie druk straszny”, a później błyszcz wiedzą w drukarni 😉

Drukarka - Nie taki druk straszny

Nakład – całkowita liczba wydrukowanych materiałów na podstawie jednego projektu graficznego.

Nadlewki / spady – obszar, o który powiększa się elementy drukowane w celu uniknięcia złego spasowania kolorów lub pojawienia się białych elementów w miejscu cięcia wykrojnikiem. Zazwyczaj ok. 3mm.

Pantone (Color) Matching System (PMS) – skala kolorów opracowana przez firmę Pantone inc. z USA. Kolory w tym systemie identyfikowane są za pomocą numerów oraz dodatkowych oznaczeń jak metaliczność, fluorescencja itp.

Paser – obiekt graficzny umieszczany poza obszarem druku, służący do dokładnego nanoszenia farb drukarskich.

Paser - RGB, PPI, proof – kolejne zagadnienia związane z drukiem, które brzmią tajemniczo?

Plik otwarty – plik zapisany w formacie umożliwiającym dalszą edycję w odpowiednim programie.

Plik poglądowy – skompresowany plik służący do sprawdzenia poprawności wizualnej pliku źródłowego, nie określa prawidłowości kolorów ani ostatecznej jakości projektu.

Plik zamknięty – plik zapisany bez możliwości późniejszej edycji, wszystkie warstwy bezpowrotnie spłaszczone.

PPI – wartość określająca rozdzielczość plików rastrowych oznaczająca konkretną ilość pikseli na cal,

Proof – próbny wydruk pozwalający ocenić efekt druku finalnego, drukowany na skalibrowanej maszynie cyfrowej, której kolorystyka i jakość druku odpowiada jakości maszyny offsetowej.

RGB – model przestrzeni barw, wynikający z właściwości odbiorczych ludzkiego oka, które rejestruje konkretne kolory w wyniku zmieszania ustalonych proporcji trzech wiązek światła (czerwonej, zielonej, niebieskiej) Model ten znajduje zastosowanie w technice cyfrowej, np. w telewizorach, aparatach cyfrowych, monitorach.

 

Kolory RGB - RGB, PPI, proof – kolejne zagadnienia związane z drukiem, które brzmią tajemniczo?

Sitodruk – jedna z najbardziej popularnych technik druku, polegająca na przetłaczaniu farby przez matrycę, którą stanowi siatka wykonana np. z włókien syntetycznych lub metalowych. Otwory w siatce można porównać do pikseli. Poprzez zatkanie i otwarcie poszczególnych otworów otrzymujemy pożądany kształt.

Sztancowanie – inaczej wykrawanie, jedna z czynności introligatorskich polegająca na wycinaniu z arkusza lub stosu arkuszy skomplikowanego kształtu, którego nie da się wyciąć np. gilotyną. Wycinanie odbywa się poprzez odciśniecie wykrojnika w arkuszu. Dolna część wykrojnika posiada specjalnie zaostrzone krawędzie.

Tampodruk – jedna z technik drukarskich zaliczana do druku pośredniego. Nakładanie farby odbywa się za pomocą miękkiego stempla zwanego tamponem.

Uszlachetnianie – pokrywanie zadrukowanego podłoża różnymi materiałami i substancjami, służące podnoszeniu walorów estetycznych finalnego materiału poligraficznego.

Wektoryzacja – zmiana grafiki rastrowej na grafikę wektorową. Polega na grupowaniu rastrów o podobnych kolorach, a następnie zamianę ich w obiekty wektorowe.

Wektoryzacja - RGB, PPI, proof – kolejne zagadnienia związane z drukiem, które brzmią tajemniczo?

Wykrojnik – narzędzie służące do wycinania kształtów z zadrukowanego arkusza lub stosu arkuszy.

Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku wyjaśnionym pojęciom, druk przestanie dla Ciebie być tak straszny, jak może wydawać się po pierwszym spotkaniu z obsługą drukarni.

Uwaga! Jeśli jeszcze nie czytałeś pierwszej części naszego słowniczka, koniecznie zerknij 🙂

Zostaw komentarz