with Brak komentarzy

Druk i zagadnienia związane z odpowiednim przygotowaniem projektów graficznych do druku często zdają się być przeszkodą w efektywnej komunikacji z drukarnią. Na szczęście nie jest to tak naprawdę nic skomplikowanego, wystarczy poznać kilka pojęć, nazw i technik aby współpraca twórcy grafiki i speca od druku przebiegała sprawnie i efektownie.

Drukarka - Nie taki druk straszny

Jeśli stworzyłeś projekt graficzny (a nie jesteś profesjonalnym grafikiem) lub np. posiadasz gotową grafikę, którą chcesz „przenieść na papier”, musisz pamiętać, że aby po wydrukowaniu wyglądała równie atrakcyjnie co na monitorze, należy zastosować się do wytycznych do druku lub specyfikacji pliku do druku.

Specyfikacja to zbiór parametrów i wymogów, wg. których należy przygotować plik przed wysłaniem do drukarni. W dobie drukarni internetowych, gdzie często nie mamy możliwości rozmowy z ich przedstawicielem, a nasze pliki nierzadko sprawdza stworzone w tym celu oprogramowanie, nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek odstępstwa – chyba, że chcemy przeżyć niemiłą niespodziankę po otrzymaniu przesyłki z drukarni…

Większość drukarni wytyczne do druku udostępnia na swoich stronach internetowych czy innych kanałach kontaktu z klientem. Jeśli jednak nie możesz ich zlokalizować warto o nie po prostu zapytać. Będąc już w posiadaniu omawianej listy parametrów, możesz zastanawiać się nad poszczególnymi zagadnieniami i nazwami, gdyż często brzmią one dość specjalistycznie. Spokojna głowa, śpieszymy z wyjaśnieniem i zachęcamy do zapoznania się z naszym słowniczkiem druku, a jeśli nadal masz wątpliwości po prostu do nas napisz 🙂

Apla – jednolita, rastrowa, zadrukowana (100%) powierzchnia bez półtonów, zazwyczaj stanowiąca tło dla uotki / plakatu, na którym umieszcza się np. tekst lub ilustracje.

Bigowanie – wykonanie np. na papierze lub tekturze specjalnego wgniecenia, dzięki któremu łatwiej zgiąć papier / tekturę w pożądanym miejscu.

Blik – przesunięcie, niedokładne spasowanie kolorów podczas druku

CMYK – skrótowa nazwa modelu czterech podstawowych farb drukarskich (cyjan, magenta, yellow, key/black)

Kolory CMYK - Nie taki druk straszny

DPI – (dot per inch), liczba punktów na cal, która określa miarę rozdzielczości urządzenia lub materiału wyjściowego

Falcowanie – składanie zadrukowanego papieru do pożądanego formatu.

Foliowanie – pokrycie zadrukowanego papieru warstwą folii (matowej, błyszczącej, soft touch) w celu dodatkowego zabezpieczenia oraz otrzymania pożądanego efektu wizualnego.

Format – określone wymiary (szerokość, długość) materiału.

Format brutto – pożądany format z doliczonymi nadlewkami.

Format netto – format gotowego materiału.

Formaty netto i brutto w druku - Nie taki druk straszny

Gramatura papieru – grubość papieru, a dokładnie masa wyrobu papierniczego wyrażona w gramach na metr kwadratowy.

Impozycja – projekt całego arkusza druku zaprojektowany w programie DTP.

Matryca drukarska – forma służąca do powielania np. odbitek, logotypów (np. podczas tłoczenia w skórze)

Zostaw komentarz