with Brak komentarzy

Masz już swoje miejsce w sieci - wymarzoną stronę internetową. Kolejny krok to pokazać się potencjalnym klientom. Miejscem, w którym klienci będą szukać twoich usług jest oczywiście wyszukiwarka. Tylko co zrobić, aby się w niej wyświetlać? Zacznij od podstaw! Jeżeli jeszcze nie wiesz jak działa Google, czytaj dalej!

Mężczyzna przy komputerze - Jak działa Google?

Jak działa Google?

Google jest to amerykański gigant w branży informatycznej. Oprócz wyszukiwarki, ma na swoim koncie wiele świetnych narzędzi, z których każdego dnia korzystają miliony osób. Mapy Google, Youtube, Gmail znają wszyscy, a spośród licznych wyszukiwarek dostępnych na rynku, zdecydowana większość z nas korzysta właśnie z wyszukiwarki Google. Jak to się dzieje, że Google wyświetla daną stronę w wynikach wyszukiwania? Skąd wie, że dana strona istnieje?

Zacznijmy od początku. Wyszukiwarka Google działa na podstawie specjalnego oprogramowania, jakim jest Googlebot. Obrazowo można go przedstawić jako robota, który odwiedza każdą stronę w Internecie. Zapamiętuje wszystkie strony, krąży od jednej do drugiej i w efekcie tworzy tzw. sieć. Z tego powodu, Googlebot nazywany jest inaczej  pająkiem. Kiedy ten "pająk" odwiedzi twoją stronę, czyta na niej dosłownie wszystko - każdy tekst, każdy nagłówek, każdy opis zdjęcia, wchodzi w każdy link, jaki znajdzie na stronie. Następnie zapamiętuje daną wersję strony i zapisuje ją w indeksie stron. Po zapisaniu w indeksie, twoja strona wyświetla się w wynikach wyszukiwania Google (tzw. SERP). Dlaczego zatem, jeśli Google zaindeksował konkretną wersję strony, a ty dokonałeś zmian, są one praktycznie od razu widoczne? Googlebot odwiedza strony regularnie, na bieżąco sprawdza czy coś się u ciebie zmieniło i za każdym razem zapisuje najnowszą wersję strony.

 

Jak to wygląda z Twojej strony?

Wpisując w wyszukiwarkę frazę "wycieczka do Wenecji", dajesz Google znać, które wyniki wyszukiwania będą dla ciebie interesujące. Spośród ogromu stron, jakie znajdują się w indeksie, Googlebot wybiera tylko te, które dotyczą podróży w wybranym przez ciebie kierunku. W pierwszej kolejności wybiera te witryny, które według niego, dostarczą Ci najwięcej przydatnych treści. Na dalszych kartach wyświetla strony, które są gorzej zoptymalizowane pod względem SEO, a zatem dają mniejszą wartość.

Oprócz wyników organicznych, Google wyświetla w wynikach wyszukiwania, wyniki płatne - reklamy Google, zwane inaczej reklamami AdWords. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na płatnych wyników w wyszukiwarce Google, kliknij tutaj.

 

Wyniki wyszukiwania Google - Jak działa wyszukiwarka Google

Co zrobić jeżeli Google jeszcze nie odwiedził Twojej strony?

Jeżeli masz nową domenę, Googlebot najprawdopodobniej nie wie jeszcze o jej istnieniu. Link do Twojej strony musiałby znaleźć się na innej stronie www. Najczęściej nie ma takiej opcji, zatem musisz zatem podjąć odpowiednie kroki, aby dać mu o sobie znać. Jak to zrobić? Przychodzi tu z pomocą Google Search Console... tak, kolejne narzędzie od firmy Google 🙂 Dzięki tej bezpłatnej stronie, Googlebot szybciej znajdzie link do twojej witryny, a co za tym idzie będziesz mógł się znaleźć w wynikach wyszukiwania Google. Cel osiągnięty!

Jeżeli masz problem ze skonfigurowanie Google Search Console lub masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami

Zostaw komentarz