with Brak komentarzy

Masz zamiar stworzyć własną stronę internetową? A może potrzebujesz grafik przy prowadzeniu fanpage? Podpowiadamy jak pozyskać darmowe zdjęcia i na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o prawa autorskie.

Zdjęcia i aparat fotograficzny - darmowe zdjęcia na stronę www

Jakie zdjęcia są najlepsze?

Najprościej mówiąc TWOJE. Robiąc zdjęcia we własnym zakresie nie musisz się martwić o szereg rzeczy. Po pierwsze o prawa autorskie. Po drugie
o to, że konkurencyjne firmy będą używać podobnych, a nawet tych samych fotografii. Po trzecie, okazuje się, że nasze zaufanie wzbudzają autentyczne zdjęcia, a stockowe kadry można zazwyczaj rozpoznać na pierwszy rzut oka.. Oczywiście nie jest to złe rozwiązanie, ale jeżeli masz możliwość zrobić zdjęcia sam, na pewno na tym zyskasz.
Nie musisz być profesjonalnym fotografem, aby zrobić dobre zdjęcie. Dobrze byłoby jednak znać podstawy chociażby kompozycji, światła itd. Nie musisz też mieć profesjonalnego sprzętu. Obecnie nawet telefonem możesz wykonać ciekawą fotografię i nałożyć na nią szereg filtrów. Wszystko zależy od tego czy masz to czas.

 

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydujesz się na darmowe zdjęcia, zwróć uwagę przede wszystkim na licencje (zezwolenie na korzystanie z czyjegoś dzieła, które objęte jest prawem autorskim). Jeżeli pozyskujesz zdjęcia przez Internet koniecznie musisz zadbać, aby twoje działania były w pełni legalne. Nie ma mowy, aby skopiować zdjęcie z pierwszej lepszej strony i wkleić je do siebie. Najczęściej występujące typy licencji to:

CCO: możesz bez ograniczeń kopiować, udostępniać, a nawet modyfikować określone zdjęcie - NIE MUSISZ PODAWAĆ AUTORA DZIEŁA!

CC BY: możesz bez ograniczeń kopiować, udostępniać i modyfikować określone zdjęcie - ALE MUSISZ PODAĆ AUTORA DZIEŁA!

 

Top 5 banków zdjęć

Spośród wielu dostępnych stron z darmowymi zdjęciami, poniżej linki do naszej złotej piątki 🙂 Zasoby są ogromne, więc na prawdę duża szansa, że znajdziesz to, czego szukasz. Wszystkie poniższe strony udostępniają zdjęcia na licencji CCO.

www.unsplash.com Darmowa baza zdjęć, w której szukasz po słowach kluczowych.

www.pixabay.com Możesz znaleźć tu nie tylko zdjęcia, ale również grafikę wektorową oraz filmy.

www.gratisography.com Zdjęcia naprawdę wysokiej jakości. Dodawane co tydzień.

www.picjumbo.com Tutaj możesz wyszukiwać również po kategoriach.

www.foodshot.co  Zdjęcia jedzenia. Idealny serwis dla branży gastronomicznej.

 

Screen Unsplash - Darmowe zdjęcia na stronę www
Warsztat fotografa - Darmowe zdjęcia na stronę www
Górski krajobraz - Darmowe zdjęcia na stronę www
Zdjęcie obiadu - Darmowe zdjęcia na stronę www
Widok miasta - Darmowe zdjęcia na stronę www
Pracujący ludzie - Darmowe zdjęcia na stronę www

Jeżeli jesteś zwolennikiem szukania obrazów poprzez wyszukiwarkę Google, mamy dla Ciebie dobrą informację. Istnieje możliwość wyszukiwania jedynie takich plików, które mają np. licencję CCO.  Po wpisaniu hasła w wyszukiwarkę, wejdź w ustawienia, w wyszukiwanie zaawansowane i w opcjach wyklikaj tą licencję, która cię interesuje.

Wyszukiwanie zaawansowane Google - Darmowe zdjęcia na stronę www

Każde ze wskazanych źródeł jest dobrym sposobem na znalezienie darmowych zdjęć. Dzięki takim stronom internetowym, zaoszczędzisz swój czas i nie będziesz musiał poświęcać sił na tworzenie własnych zdjęć. Oczywiście jeżeli posiadasz swój sklep internetowy lub sprzedajesz konkretny artykuł, najlepiej byłoby zainwestować w sejsę produktową. Towar musi być zaprezentowany z jak najlepszej strony wraz z wszystkimi szczegółami.

Potrzebujesz sesji produktowej? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Zostaw komentarz